27 Şubat 2021 Genel 0 comment

Saç Cilası Hakkında Merak Ettikleriniz

Saç cila işlemi kuaförler tarafından yapılan ve sıklıkla saçlarına bakım yaptıran kadınlar tarafından tercih edilen işlemlerden biridir.  Her yapılan saç cilası farklı kuaförler tarafından fiyatlandırılmaktadır.  Bu nedenle saç silahları hakkında net bir fiyatlandırma yapmak söz konusu değildir.

Saç cilası hakkında merak edilen birçok soru vardır.  Bu sorulardan en fazla sorulanı saçı ne kadar yıpratıp  yıpratmadığı konusudur.  Saç cilaları saçın kendine gelmesi ve hacim kazanması aynı zamanda bakırlaşan alanların tekrardan açılmasını sağlamak amaçlı yapılan işlemlerdir.  Bu işlemler kuaförler içerisinde yıkama kabininde rahatlıkla gerçekleştirilebilmektedir. 

Kendinizi Uzman Ellere Bırakın

Saç cilalama işlemleri oldukça önemlidir. Bu nedenle bu işlemleri gerçekleştirecek kişilerin kendi alanında profesyonel olarak eğitim görmüş kişiler olması gerekmektedir.  Her kuaför saç cilalama işlemini gerçekleştiremez.  Bu nedenle bu işlemi yaptırmadan önce referans almak ya da kullanılan ürünlere dikkat etmek oldukça önemlidir. 

Saç cilaları kimyasal ya da bitkisel ürünlerden yapılabilmektedir.  Saçların yıpranmaması ve net olarak sonuç alınabilmesi için bitkisel ürünlerden kullanım yapılması gerekir.  Kimyasal olan ürünler saçı yıpratıcı gibi aynı zamanda uzun süre kullanımlarda kopma ya da yanma durumu söz konusu olacaktır.  Bu nedenle bu işlemleri gerçekleştirmeden önce saçın cinsi ve ne kadar saç cilası kullanılacağı önceden belirlenmelidir.

Saçın Rengini Açar

Saç cilası kullanılacak renge bağlı olacak şekilde 1 ton Saçın rengini  açmaktadır. Bu nedenle  genellikle sarışın bayanlar tarafından kullanılan saç cilaları,  grileşme yapacağı gibi aynı zamanda sarı saçların içerisinde bulunan bakır tonlarında daha açık görünmesini sağlamaktadır. Saç cilaları kullanım yapıldığı andan itibaren avuç içleri ile masaj yapılarak sadece saçlara değmesi sağlanmalıdır. 

Saç diplerine bulaşan saç cila ürünleri alerji ya da kabarma durumu yaratabilmektedir.  Bu nedenle bu işlemleri gerçekleştirirken dikkatli olunması gerekir.  Ortalama olarak saçın yoğunluğuna bağlı olacak şekilde 2-3 dakika kadar saçı cila ile ovalamak işlemi tamamlanması için yeterli olmaktadır.

Saç Cilası Yapılırken Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Boyama işlemlerinden sonra bir defa saç cilası yapılabilmektedir.  Aynı zamanda bu cilalar kimyasal ürünler ise ayda bir kere kullanılmalıdır.  Bitkisel ürünler ise 2 haftada bir kullanılabilir.  Saçı yıpratması aynı zamanda rengini açarken inceltmesi durumu söz konusu olacağından dolayı çok fazla tercih edilmemelidir.  Kalın telli saçlarda işe yararken ince telli saçlarda kopma durumu söz konusu olabilir.  Bu nedenle saç cilası kullanmadan önce saçınıza uygun olan ürünler arasından tercih yapmanız gerekmektedir.