4 Aralık 2020 Genel 0 comment

Saç Yağlanmasını Geciktirmenin Yolları

Yağlı saçlar hem erkeklerin hem de kadınların istemediği durumlardan biridir.  Özellikle yaz aylarında yaşanan bir durum olduğundan dolayı birçok kişi bu durumun önüne geçemez. Saç yağlanmasını geciktirmenin bazı yolları vardır. Bu yollar uygulanabildiği durumda kısa vadede ya da uzun vadede olacak şekilde saçın yağlanmasını önlemektedir. 

Saç neden yağlanır sorusuna verilebilecek birçok cevap vardır. Yağlanma sorunu saçın cinsine bağlı olarak da değişir. Genellikle ince telli olan saç yapıları daha çabuk yağlanan bileceği gibi kalın telli olanlarda da yine yağlanma sorunu görülebilir. Fakat bu yağlanma sorunları saçım pis olduğu anlamına gelmez.  Bazı zamanlarda duştan çıkıldığı andan itibaren saç yağlı görünecektir. Bu tamamıyla saçın içerisinde bulunan nemin dışarıya yansıması kaynaklıdır. Bunun önüne geçebilmek için uygulanabilecek Basit formüller vardır. 

Saç Neden Yağlanır?

Saçın içerisinde hapsolmuş nemin dış etkenler nedeniyle dışarı yansımasına saç yağlanması denmektedir.  Saç yağlanması genellikle nemli havalarda ve sıcak havalarda görülse de kış aylarında da görülebilen bir durumdur.  Saçın nemlenmesi önlemek için aynı zamanda yağlanma sorununu ortadan kaldırmak adına uygulanabilecek Basit formüller vardır. 

Bunlardan biri bebek pudrasıdır.  Bebek pudrası saç derisine nüfuz edecek şekilde aynı zamanda hafif masajlar ile uygulanabilen bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde yağlı görünen saçlar kısa süre içerisinde mat ve kuru görünecektir.  Fakat bu yöntem geçici olarak salona bildiğinden dolayı sütün yağlanmasına kesin bir çözüm bulunması gerekir. 

Saç neden yağlanır sorusuna  verilecek en iyi cevap, kullanılan şampuan ve saç kremleridir.  Bu nedenle kullanılacak saç kremi ya da şampuan mutlaka saçın cinsine uygun olacak şekilde az ve kullanılmalıdır. Özellikle yağlı saçlara  sahip olan kişiler saç kremi kullanmaktan kaçınmalıdır. Aksi durumda sürekli olarak yağlanma sorunu ile karşı karşıya kalınır.

Yağlanmayı Aza İndirmek İçin Uygulanabilecek Formüller

Saç yağlanmasına engellemek mümkün değildir fakat aza indirilebilir. Bunun için yapılacak işlemlerden biri de kış aylarında günü bereler korkmamaktır. Yaz aylarında ise nemlendiricileri olabildiğince saçlardan uzak tutmaktır. Saç kremi kullanımı azaltılabilir. Yağlanma karşıtı şampuanlar kullanılabilir. Ufak dokunuşlarla pudradan yardım alınabilir. 

Ya da özel merkezlere gidilerek saçın yağlanması ile ilgili detaylı olarak bilgilendirme alınabilir. Aynı zamanda saç analizi yapan kişiler tarafından da hangi şampuanın kullanılması ya da saça nasıl bakım yapılması ile ilgili destek alınabilir. Tüm bu sorunlara çözüm bulunduğu andan itibaren saç neden yağlanır konusunda da net olarak cevap bulunmuş olunur.